Chapter 27 of 80 · 507 words · ~3 min read

XXVII.

Ezen az éjszakán más dolog is történt.

A kapun Varsányi kéredzkedett be, s egyenesen Dobóhoz rohant.

Dobó még ott volt a templombástyán, s a kezét melegitette a tűznél.

– Uram, – mondotta – azt jöttem jelenteni, hogy már minden zarbuzán föl van állitva. A Hécey udvaráról is fognak lőni. Ezenkivül az összes szakállas ágyúk és tarackok megszólalnak. A város felől két helyről, a dombokon három helyről törik a falat a zarbuzánok, és ötven pontról is ontják a golyót más ágyúk. A déli imádság alatt meg kirohannak a kumbaradsik, és kopjákon parittyákon szórják a tüzes bombát. Jajajaj! – tette hozzá csaknem sirva.

– Eszerint, – mondotta Dobó nyugodtan, – lőni fogják a tömlöcbástyát, a külső várat, meg az ókaput, hát még?

– Mindent kapitány uram!

– Van még valami mondani valód?

– Nincs uram más, csak az, hogy jobb lenne-e ha már ilyen kevesen vagyunk, s ekkora veszedelem…

Nem fejezhette be, mert Zoltay úgy csapta arcul, hogy az orra vére a falra feccsent.

Dobó közibök nyujtotta a kezét.

– Ne bántsd!

S hogy Varsányi az orrát törülgetve értetlenül nézett Zoltayra, Dobó igy szólt hozzá:

– Nem tudod-e, hogy halál fia, aki a vár feladását csak emliteni is meri.

– Én kém vagyok, – duhogott Varsányi, – engem azért fizetnek, hogy mindent megmondjak.

– Elég, – mondotta Dobó. Még ma éjjel fel fogsz esküdni te is. Azután lesz gondom rád, hogy aranyba törülhesd az orrodat. Most jer velem.

A kút mellett haladtak el, ahol Gergely a cigánynyal és négy paraszttal bombákat töltött. Éjjel nappal öt ember csinálta ezeket a bombákat. Gergely tanitotta be őket erre, s azért kellett éjjel is dolgozniok, hogy a váratlan ostrom esetén ne legyen kapdosás.

Dobó magához szólitotta Gergelyt. Felmentek mind a hárman a palotába.

Itt Dobó kivonta az iróasztal fiókját, és azt mondta Gergelynek:

– Írj levelet Szalkaynak, hogy a királytól és püspöktől eddig semmi segitség nem érkezett, s hogy a vármegyéket és városokat sürgős segitségre szólitsa.

Mig Gergely a levelet irta, Dobó a szomszédszobában föleskette Varsányit is.

– Uram, – mondotta az eskü után Varsányi, – jól tudom én azt, hogy kinek szolgálok. Ha ez a vár megmarad, nem kell énnekem többé török ruhába öltöznöm.

– Jól beszélsz, – felelte Dobó. De ha semmi jutalmat se várnál, akkor is csak igy kellene szolgálnod a hazáért.

Egy kancsó bor állott az asztalon. Odatette a kém elé:

– Igyál Imre.

A kém szomjas volt. Csaknem fenékig fölhajtotta a kancsót.

Mikor a bajuszát megtörülte, látszott a szeme járásán, hogy hálálkodni akar, Dobó azonban megelőzte.

– A törökhöz azt hiszem nem mehetsz vissza többé, mert az éjjel el kell vinned ezt a levelet Szarvaskőre. Aztán ott vársz, migcsak Vas Miklós vissza nem érkezik a királytól meg a püspöktől. Ha lehet behozod őt is. Ha nem lehet, akkor csak magad jösz. Van jelszó?

– Dehogy van uram. Ha az ember török ruhában van, meg egy két szót tud törökül is, úgy járhat-kelhet köztük, mintha velük jött volna. De csak úgy pofon ne vágtak volna engem.

A szomszéd szobában megpendült a Gergely sarkantyúja. Dobó átment, hogy a levelet meghallgassa.